PijanaPoMalinach

"DOM BEZ KSIĄŻEK JEST JAK PLAŻA BEZ SŁOŃCA"

Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni - Katarzyna Ryrych

Pozycję polecam jaką mądrą książkę i ciekawą dla nastolatka. Pomyślałam, że będzie to taka historia jakich wiele...o pierwszych miłościach, szkolnych perypetiach i psotach. Ale nie. Zostałam mile zaskoczona. Autorka przedstawia bohaterów jako przeciętnych ludzi, którzy o czymś marzą, czegoś pragną, a przy tym tak jak każdy z nas mają problemy. I życie nie układa się tak jak sobie by tego życzyli. 

Główną postacią jest Witek, który musiał szybko dorosnąć mając niespełna piętnaście lat. Wszystko przez wypadek samochodowy, w którym zginęła jego młodsza siostra, a ojciec leży sparaliżowany w szpitalu. Matka po stracie córki załamała się kompletnie i stała się obca i nieobecna. Babcia miała się zająć rodziną, ale okazała się, że sama potrzebuję opieki, gdyż ma Alzheimera. Więc w większości obowiązków spadło na barki chłopaka. 

Jest to bardzo wzruszająca opowieść o chłopcu, który poza byciem kolegą, uczniem i synem musiał stać się opiekunem dla babci, głową rodziny i ojcem dla młodsze siostry. Wykazywać się zaradnością i odpowiedzialnością. W zasadzie nikt go do tego nie zmuszał, wiedział, że tak powinien postąpić.

Książka porusza ważne tematy i  zmusza młodego czytelnika do zastanowienia się. Pokazuję, że nasze życie nie jest usłane różami.

Gorąco polecam!!! 

 

D jak dłużnik

D jak dłużnik - Sue Grafton

Kolejny kryminał z serii Alfabet Zbrodni, gdzie główną bohaterką jest kobieta...prywatny detektyw Kinsey Millhone. 
Dostaje ona niby proste zlecenie, ale w trakcie są komplikacje. Zleceniodawca okazuje się być kimś całkiem innym i ginie w dziwnych okolicznościach. A Kinsey zostaje wciągnięta w wir wydarzeń. 
Książkę przeczytałam w jeden wieczór. Zagadka mało skomplikowana, ale dosyć ciekawa. Czyta się przyjemnie, a główna bohaterka wzbudza w czytelniku sympatię.

Podążaj za mną

Podążaj za mną - Sarah Jacquet

Krótka opowieść o nastolatkach, ich problemach, wyborach i pierwszych miłościach. Szybko się ją czyta, ale nic nie wnosi ciekawego swoją treścią. Do szybkiego zapomnienia. 

Jezioro tajemnic - Peter May
"Miał wrażenie, że z powodu błędnie obieranych kierunków na wszystkich skrzyżowaniach życia w końcu zgubił drogę."

Jezioro tajemnic (Wyspa Lewis 03)

Jezioro tajemnic - Peter  May

Po raz trzeci i ostatni wracam na szkocką wyspę Lewis, skalistą i porośniętą wrzosami, która kojarzy się z księżycowym krajobrazem lub tolkienowskim Murdorem. Gdzie mieszkańcy żyją w zamkniętej społeczności. Jest to ostatnia wizyta, ponieważ "Jezioro tajemnic" zamyka trylogię o Wyspie Lewis. 

Fin MacLeod mieszka na wyspie i pracuje jako szef ochrony, a jego zadaniem jest tropienie kłusowników. Kłusowaniem trudni się jego przyjaciel Whistler, któremu grozi grzywna i eksmisja z rodzinnego domu. Finowi jest ciężko wykonywać ta pracę, ponieważ Whistler nie raz uratował mu życie. 

Fin z przyjacielem w jeziorze, które okresowo wysycha znajdują wrak samolotu zatopionego przed siedemnastoma laty, a w nim szczątki ludzkie i podejrzewają, że to jest kolega z czasów, gdy grali w zespole muzycznym, a Fin był ich kierowcą. Jeden rzut oka i wiadomo, że to było morderstwo. MacLeod mimo, że już nie jest stróżem prawa zaczyna prywatne śledztwo. 

Peter May po raz kolejny mnie zachwycił. Kryminał i powieść psychologiczna w jednym. Świetna fabuła, która jest spójna i logiczna. Ponura szkocka wyspa, podejrzliwi mieszkańcy oraz niepokojące zdarzenia i zmowa milczenia dodają odpowiedniego klimatu książce. 

Naprawdę warto przeczytać. Trylogia po prostu wspaniała. 

Człowiek z wyspy Lewis - Peter  May
"Wiara jest podporą słabych. Posługujesz się nią, żeby zatuszować sprzeczności. I uciekasz się do niej, żeby znaleźć łatwe odpowiedzi na trudne pytania."

Człowiek z Wyspy Lewis (Wyspa Lewis 02)

Człowiek z wyspy Lewis - Peter  May

Peter May po raz kolejny zabiera nas na mroczną wyspę Lewis i po raz kolejny jest to wykonane w dobrym stylu. Jest tak samo dobra jak pierwsza. Nadal główną postacią jest Fin MacLeod, teraz już były policjant. Wraca na rodzinną wyspę, gdzie chce odbudować dom, w którym się wychował i był szczęśliwy. Dodatkowo chce być bliżej syna, o którym się niedawno dowiedział oraz wnuczki. 

Na wrzosowisku przy wydobyciu torfu natrafiają na ciało. Nie wiadomo kto jest. Jasne jest tylko to, że młody chłopak został brutalnie zamordowany. Po testach DNA okazuję się, że jest spokrewniony z ojcem Marsaili, dawnej miłości Fina. Ze względu na dziewczynę Fin chce rozwiązać tę sprawę przed przyjazdem śledczych z miasta. Ojciec Marsaili cierpi na demencję starczą i nie jest mu w stanie pomóc w rozwikłaniu sprawy. Powoli odkrywana przeszłość przynosi ból i cierpienie. 

Nie zawiodłam się na książce, trzyma w napięciu do samego końca. Podczas czytania czuć atmosferę strachu i napięcia, a cała historia jest niesamowita. Rewelacyjna. 

Polecam, bo naprawdę warto!!!

Czarny dom - Peter  May
"Są chwile, kiedy człowiek patrzy w niebo i czuje, że wszystko obraca się wokół niego, a innym razem ma wrażenie, że jest znikomo mały. Czuje się jak drobinka pyłu w historii nieskończoności."
Czarny dom - Peter  May
"Czasem po ludziach pozostaje ślad na ziemi długo po ich odejściu."

Czarny dom (Wyspa Lewis 01)

Czarny dom - Peter  May

Powiem szczerze, że ta książka trochę sobie poleżała na półce. Gdybym wiedziała, że jest taka dobra to dawno bym się za nią zabrała. 

Historia rozpoczyna się w szkockim mieście - Edynburg. Poznajemy głównego bohatera Fina MacLeoda, policjanta, który przebywa na urlopie po tragicznej śmierci ośmioletniego syna. Na polecenie służbowe wyjeżdża na Wyspę Lewis, gdzie popełniono zabójstwo bardzo podobne tego, które prowadził tutaj w mieście. Rodzinne strony przywołuję niemiłe wspomnienia z dzieciństwa, zmaga się z przeszłością i z trudnym śledztwem. 

Jednym słowem znakomita książka. Autor podszedł do fabuły i bohaterów emocjonalnie. I mimo, że nie pochodzi z tej wyspy to jednak opisy są realistyczne oraz autentyczne. Świetne połączenie powieści kryminalnej i obyczajowej. Napisana lekkim językiem. Zaskakujące zakończenie. 

Zachęcam do przeczytania tej książki!!! A ja zabieram się do kolejnej części o losach Fina. 

Niezwyciężony! Potęga wiary w działaniu - Nick Vujicic
"Uzdrowienie starych ran
Jeśli czujesz czegoś Cię przerasta i nie potrafisz nad tym zapanować , zadaj sobie pytanie:
- Dlaczego jest to dla mnie takie trudne?
- Czy reaguje w ten sposób z uwagi na to, co rzeczywiście dzieje się obecnie w moim życiu, czy raczej z powodu wydarzeń, do których doszło w przeszłości?"

Niezwyciężony! Potęga wiary w działaniu

Niezwyciężony! Potęga wiary w działaniu - Nick Vujicic

N I E S A M O W I T A    K S I Ą Ż K A !!!

Nick urodził się bez rąk i nóg. A jednak jeździ po całym świecie, porusza się na deskorolce i uprawia sporty wodne. Podróżując daje ludziom nadzieję, pokazuje nam jak przetrwać kryzys, pokonać własne lęki i problemy. Jak niwelować destrukcyjne myśli, jak walczyć z niechęcią innych i jak uczyć się pokochać własne ciało. Daje ukojenie zwykłemu człowiekowi, przybliża do marzeń i inspiruje do zmian. 

Książka napisana jest prostym językiem. Tekst jest czytelny i przejrzysty. I pomimo wszelkich przeciwności nasze życie ma sens i nieskończoną wartość oraz, że każdy ma do odegrania rolę na tym świecie. 

Z całego serca polecam.

Księżniczka i wszy

Księżniczka i wszy - Ewa Ostrowska

Książka ukazała się w serii "Nastoletnie problemy" i cała ta historia pokazuję nam, że nie należy sądzić ludzi po pozorach.

Bohaterka buntuję się przeciw całemu światu. Jest nierozumiana przez rodziców i szkolne otoczenie. Musi zamieszkać na wsi u babci...a szczerze wsi nienawidzi. Źle się czuję i na każdym kroku pokazuję, że jest lepsza od innych. Oczywiście na końcu Joasia dostanie bolesna nauczkę, i to bardzo bolesną. 

Czyta się szybko. Krótka opowieść napisana prostym językiem. Nie zachwyciła mnie, ale może być. 

 

Głupia jak wszyscy

Głupia jak wszyscy - Ewa Ostrowska

Książka jest napisana prostym i przystępnym językiem, w sam raz dla młodych ludzi. 

Mówi o problemach w szkole i różnicach między dziećmi z bogatych a biednych rodzin. 

Bardzo króciutka opowieść, bo niecałe 100 stron. 

Mi nie przypadła do gustu.

 

PODSUMOWANIE LIPCA 2017

W lipcu udało mi się przeczytać następujące pozycje:

41. "Jaś i zaczarowany przyjaciel" Irena Landau 

42. "Kot Filemon i Kopciuszek" S.Grabowski, M.Nejman 

43. "Sekretne życie drzew" Peter Wohlleben 

44. "Jolanta" Sylwia Chutnik 

45. "Kieszeń pełna żyta" Agatha Christie

46. "Piąte dziecko" Doris Lessing 

47. "Podróż Bena" Doris Lessing 

48. "Moja siostra jest gwiazdą pop" Kimberly Greene 

49. "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!" Nick Vujicic

 

Łącznie 9 pozycji, co daję 1595 stron w tym miesiącu.  :)

Od początku roku pochłonęłam 12 459 stron.  :D

 

 

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! - Nick Vujicic
"Czasami jesteśmy już o włos od osiągnięcia wymarzonego celu, jednak w ostatniej chwili coś się nie udaje. To jednak nie powód, by się poddać. O porażce można mówić dopiero wtedy, gdy rezygnujemy z podjęcia kolejnej próby."

Teraz czytam

Sully. W poszukiwaniu tego co naprawdę ma znaczenie.
Chesley B. „Sully” Sullenberger III Jeffrey Zaslow
Przeczytane:: 24/336 stron
Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Pogańskie noce
Eres A. Holden
Piękna Katastrofa
Jamie McGuire
Truce
Lena Sigh
Przeczytane:: 9/250 stron
Córka Szklarki
Agnieszka Grzelak
Kruk
Joel Rose
Herbata szczęścia
Agnieszka Grzelak
Podmorskie więzienie
Duncan Falconer
Mrok kwiatów
Penny Blubaugh