PijanaPoMalinach

"DOM BEZ KSIĄŻEK JEST JAK PLAŻA BEZ SŁOŃCA"

Niemiecki bękart (Saga o Fjällbace (tom 5))

Niemiecki bękart - Camilla Läckberg Pod koniec "Ofiary losu" Eryka znalazła na strych w drewnianej skrzyni wśród pamiątek matki coś, czego nie tylko się nie spodziewała, ale czego także nie rozumiała i nie potrafiła wytłumaczyć źródła pochodzenia. Tym niepokojącym i tajemniczym czymś był zakrwawiony dziecięcy kaftanik, w który był zawinięty stary niemiecki medal. Skąd się tam wziął? Po co matka Eryki trzymała go tyle lat? I dlaczego nigdy o nim nie wspominała? Eryka bierze sprawy w swoje ręce i chce się dowiedzieć jak najwięcej na temat tych rzeczy. Zanosi medal do jednego z mieszkańców Fjällbaki - Eryka Frankla, który znany jest z tego, że jest nauczycielem historii oraz pasjonatem wszystkiego co związane jest z II wojną światową. Mężczyzna nie jest w stanie nic jej powiedzieć na pierwszym spotkanie, ale wyraz jego twarzy mówi, że coś może wiedzieć. Niestety nie będzie jej dane dowiedzieć się więcej, ponieważ ów mężczyzna zostaje znaleziony martwy w swoim domu. Akcja "Niemieckiego bękarta" biegnie dwutorowo i rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych - współcześnie oraz w latach 1943-1945. Mamy do czynienia z dwoma dochodzeniami. Pierwsze prowadzi policja w Tanumshede w sprawie zabójstwa jednego z Franklów, drugie natomiast Erika, która stara się dociec pochodzenia matczynych skarbów. Szybko okazuje się, że obie sprawy są ściśle ze sobą powiązane, a wynika to z pamiętników matki Eryki. Najbardziej podobał mi się klimat tajemniczości. Po pięciu powieściach, gdzie pisarka pokazuje nam główną bohaterkę jako świadka wydarzeń, teraz role zostały odwrócone i to ona staje w centrum zainteresowania. Mroczne tajemnice, sekrety...wszystko jest zachowane w granicach rozsądku sprawia, że powieść jest bardzo wiarygodna oraz skłania do przemyśleń. Dla mnie jedna z lepszych części z cyklu. Naprawdę polecam!!!
Ofiara losu (Patrik Hedström, #4) - Camilla Läckberg, Inga Sawicka
"Nie można komuś zniszczyć życia, a samemu żyć dalej, jak gdyby nigdy nic."
Ofiara losu (Patrik Hedström, #4) - Camilla Läckberg, Inga Sawicka
"Przeczytał gdzieś, że gdy rodzi się dziecko, rodzice przez resztę życia czują się tak, jakby im przystawiono pistolet do skroni. Wiele w tym prawdy. W głowie bez przerwy czai się lęk przed wszechobecnymi zagrożeniami."

Ofiara losu (Saga o Fjällbace 04)

Ofiara losu (Patrik Hedström, #4) - Camilla Läckberg, Inga Sawicka

"Ofiara losu" to czwarty tom popularnej sagi o Fjällbace i wypada trochę słabiej niż poprzednie części cyklu autorstwa Camilli Läckberg. Jednak i tak mamy do czynienia z przyzwoitą kryminalno-obyczajową literaturę. Akcja rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach, do których doszło w "Kamieniarzu". Anna wraz z dziećmi przeprowadziła się do siostry i jej partnera. Kobieta jest rozbita i większość czasu spędza w łóżku. Erika po raz kolejny zostaje zmuszona by matkować siostrze i jej dzieciom, do tego zbliża się termin ślubu z Patrikiem, więc ma pełne ręce roboty. Na szczęście na horyzoncie pojawia się Dan, który przywraca Annie radość życia. Policjanci z komisariatu w Tanumshade tym razem mają do rozwiązania dwa równoległe morderstwa, których nic nie łączy. W wypadku samochodowym ginie kobieta. Początkowo sprawa wygląda jak zdarzenie losowe. Tym bardziej, że u kobiety wykryto ponad 6 promili alkoholu we krwi. Wkrótce ginie uczestniczka reality show "Fucking Tanum", a jej ciało zostaje znalezione w śmieciach. Winnego szukają wśród uczestników programu. Coś jednak w sprawie wypadku od początku się nie zgadzało Patrikowi. Ma wrażenie, że coś przeoczył i to dziwne przeczucie nie daje mu spokoju. Sytuacja wydaje się jeszcze dziwniejsza, gdy znajomi i rodzina twierdzi, że Marit nie brała alkoholu do ust... Zaczyna docierać do większej ilości faktów i okazuje się, że podobnych "wypadków" jest więcej. Podsumowując: "Ofiara losu" nie dorównuje wcześniejszym częściom i pomimo niewielkim niedoskonałościom nie uważam czasu spędzonego przy lekturze za stracony. Nie w głowie mi zatem porzucanie mi tej skandynawskiej sagi i bohaterów, których nadal lubię. Polecam gorąco!!!

Kamieniarz (Patrik Hedström, #3) - Camilla Läckberg, Inga Sawicka
"Żyjmy teraźniejszością. Kto wie, jutro może nas nie być."
Kamieniarz (Patrik Hedström, #3) - Camilla Läckberg, Inga Sawicka
"(…) najgroźniejszy jest ten, który nie ma już nic do stracenia."

Kamieniarz (Saga o Fjällbace 03)

Kamieniarz (Patrik Hedström, #3) - Camilla Läckberg, Inga Sawicka
Następna część sagi to kolejna tajemnica i skomplikowana zagadka. Policjanci z komisariatu Tanumshede zajmują się sprawą dziewczynki, której ciało znajduje okoliczny rybak. Początkowe podejrzenia o wypadku znikają, gdy w płucach dziecka zostaje odkryta woda ze śladami mydła. Sprawa oczywiście ma podłoże w dalekiej przeszłości. Nie ma nic gorszego niż strata dziecka. Żaden ojciec i matka nie powinny patrzeć na śmierć swoich dzieci. Taki ból potrafi złamać najtwardsze karki, rozkruszyć w pył najbardziej skamieniałe serce, doprowadzić do rozpadu związku. Pani Camilla w książce poruszyła bardzo trudny temat relacji międzyludzkich. Wpływ rodzica na dziecko oraz jego późniejsze życie; trwanie w toksycznym związku; wykorzystywanie ludzi w celu zaspokojenia swoich egoistycznych potrzeb czy też wariacja na punkcie swojego wyglądu i nieskazitelnej opinii wśród sąsiadów. Uważam, że jak na razie "Kamieniarz" jest najlepszą książką Camilli Läckberg. Stwierdzę, że nawet to jest majstersztyk. Autorka dopracowała wszystko co do najmniejszego szczegółu. Bardziej rozwija wydarzenia z przeszłości. Mamy tu w pewnym sensie dwie powieści w jednej, które pod koniec powieści zgrabnie łączy się w całość. W sumie powieść jest smutna, wręcz przygnębiająca. Erika jest przytłoczona opieką nad małym dzieckiem, które ciągle płacze. Anna ma poważne problemy rodzinne, jej mąż maltretuje ją psychicznie i fizycznie oraz więzi razem z dziećmi w mieszkaniu, kontroluje i traktuje jak worek bokserski. U Patryka w pracy też jest nieciekawie, sprawa stoi w miejscu. Dopiero po telefonie z doniesieniem sprawa rusza do przodu. Powieść trzyma w napięciu i jak zwykle następuje zaskakujący finał. Gorąco polecam!!
 

 

Kaznodzieja - Camilla Läckberg
"Jeśli coś jest gównem, to będzie śmierdzieć gównem, choćby na nie wylać flakon perfum"
Kaznodzieja - Inga Sawicka, Camilla Läckberg
"Gra się takimi kartami, jakie się ma, nawet jeśli są kiepskie."

Kaznodzieja (Saga o Fjällbace 02)

Kaznodzieja - Camilla Läckberg

..."Nie śmierć jest najgorsza, lecz niepewność. Nie można przeżyć żałoby, dopóki się nie wie, kogo lub co się opłakuj"...

 

 

"Kaznodzieja" to kontynuacja " Księżniczki z lodu", jednak tylko i wyłącznie powtarzają się główni bohaterowie i część pobocznych. Przez to pewne wątki, które rozpoczęły się w pierwszym tomie trwają do tej pory. Na przykład związek pomiędzy Eriką a Patrickiem. Za to kryminalna część nie ma żadnego związku z poprzednią książką. Dlatego każdy może zacząć od której części chce, tylko może mieć lekkie zamieszanie z relacjami między postaciami. Największą zaletą "Kaznodziei" jest napięcie, które towarzyszy nam przez całą książkę. W Wąwozie Królewskim znalezione zostają zwłoki młodej kobiety. Co dziwniejsze oprócz ciała policjanci znajdują na miejscu też szkielety dwóch innych kobiet. Ich stan wskazuje, że mogą dotyczyć zbrodni sprzed 25 lat. Wtedy zaginęły dwie młode dziewczyny, a ich ciał do tej pory nie odnaleziono. Obrażenia na ciele wszystkich ofiar są bardzo podobne. Czyżby dawny morderca ponownie zaczął zabijać... Muszę przyznać, że ta część bardziej przypadła mi do gustu. Główny bohater jest bardziej ogarnięty, czego nie można powiedzieć o jego niektórych kolegach w pracy. Jak na kryminał przystało mamy zbrodnie i śledztwo. Nie można odmówić autorce pomysłowości. Uknuła świetna intrygę, której rozwiązanie nie jest zbyt oczywiste. Pojawiają się także wątki obyczajowe jak w poprzedniej pozycji. Camilla Läckberg tworzy ciekawe postacie, opisuje powiązania między nimi, wzajemne relacje, ale też życie na wybrzeżu Szwecji. Naprawdę polecam!!!

Księżniczka z lodu - Camilla Läckberg, Inga Sawicka
"Wierzyć w coś to jedno, ale usłyszeć, że tak jest, to zupełnie co innego."
Księżniczka z lodu - Camilla Läckberg, Inga Sawicka
"Problem w tym, że jeśli ze strachu przed wrogiem otoczysz się murem obronnym, ten mur nie przepuści również przyjaciół. "

Księżniczka z lodu (Saga o Fjällbace 01)

Księżniczka z lodu - Camilla Läckberg

Camilla Läckberg zdobyła szerokie uznanie pisząc całą serię przygód kryminalnych, których miejsce jest we Fjällbacka - małym miasteczku w Szwecji. Nie miałam okazji zapoznać się z jej książkami, gdyż nie posiadałam wszystkich tomów. A niestety lubię czytać książki chronologicznie.
We Fjällbacka ginie młoda kobieta, co jest dość nietypowym wydarzeniem, bo komisarz lokalnej policji dawno nie miał już spraw o charakterze morderstwa. Śmierć Alex również nie wygląda na morderstwo...wszystkie ślady wskazują na to, że kobieta popełniła samobójstwo. Jednak pozostaje pytanie dlaczego to zrobiła? Śmierć kobiety jest szokiem dla rodziny i znajomych, w tym jej przyjaciółki z dzieciństwa - Eriki Falck.
To właśnie Erika jest główna bohaterką powieści. Ta trzydziestoletnia kobieta jest pisarką, która wróciła na kilka tygodni w rodzinne strony po śmierci rodziców, by uporządkować ich rzeczy. Niespodziewanie trafia w sam środek zamieszania po śmierci Alex, której nie widziała od lat. To Erika odnalazła ciało. Od tego momentu wiedziona ciekawością prowadzi swoje prywatne śledztwo.
Fjällbacka to mała i zamknięta społeczność, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem prowadząc dochodzenie dochodzą do wniosku, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą sprzed 25 lat.
Pisarka zapoznaje nas po kolei z bohaterami, których wyrazistość i różnorodność stanowi w dużej mierze o sile tej powieści. "Księżniczka z lodu" to nie tylko powieść kryminalna, ale także historia obyczajowa. Wiele wątków dotyczy prywatnego życia Eriki, jej związków, problemów z otrzymanym w spadku domu, czy jej siostry uwikłanej w toksyczny związek. Nie znajdziemy tu błyskawicznego tempa, nagłych zwrotów akcji czy mrocznego klimatu...mroczne są tylko tajemnice z przeszłości - brudne, nieprzyjemne i kontrowersyjne, ale przedstawione są tak, że nie szokują...a książkę czyta się szybko. Język łatwy i przystępny w odbiorze, że chce się. Pochłonęłam w jeden dzień. Na pewno sięgnę po kolejne części. "Kaznodzieja" już czeka na półce na swoja kolej. Polecam!

CZARNY SZLAK (Sierżant Kreuthner 04)

Czarny szlak - Andreas Föhr "Czarny szlak" to sprawnie napisana powieść, gdzie autor myli tropy i zwodzi czytelnika. Nikt i nic nie jest tym czym nam się wydaję. Co jest prawdą a kłamstwem? Co jest udawane? Sama myślałam, że wiem kto dokonał tych morderstw...ale zakończenie mnie zadziwiło. Nie spodziewałabym się po tej osobie. Sierżant Kreuthner obiecał swojemu wujowi, że rozsypie jego prochy na szczycie góry Wallberg. I żeby tam się znaleźć musi zjechać na nartach małą uczęszczaną czarną trasą. Nie należy nim zjeżdżać po zapadnięciu zmroku, gdyż jest niebezpieczny. Jednak sierżant w ogóle się tym nie przejmuje, co więcej zabiera ze sobą nową poznaną narciarkę Daniele Kramm. Zjazd okazuje się trudniejszy niż mężczyzna szacował. Więc zatrzymują się na chwilkę na polanie, gdzie przypadkowo odnajdują zamrożone zwłoki kobiety. Nie wiadomo czy to samobójstwo czy morderstwo. Do tego przy zwłokach znajdują dziwne zdjęcie przedstawiające ekshumowany grób. Zmarła kobieta to siostra Danieli. Śmierć może być powiązana ze słynną w Niemczech przed laty organizacją terrorystyczną RAF. Dochodzenie prowadzi jednostka policji, ale też i na własną rękę sierżant, który już śledczym nie jest... Leonhard Kreuthner to utrapienie dla swoich przełożonych. Hazardzista, zabijaka i funkcjonariusz niezbyt subordynowany. Jest przy tym jednak odważny i skuteczny. Dzięki niemu kulejące śledztwo zaczyna się toczyć i wkracza na właściwe tory. To ciekawa i pełnokrwista postać, a jego wady tylko dodają mu człowieczeństwa. Autor w bardzo ciekawy sposób pokazuję jak wiele człowiek jest w stanie poświęcić dla dobra idei, do której mimo upływu lat wciąż żywił przekonanie, nawet jeśli niosło to za sobą tragiczne w skutkach wydarzenia. "Czarny szlak" to nieschematyczny oraz dopracowany w najmniejszym szczególe kryminał, który trzyma w napięciu do samego końca. Fohr stworzył wciągającą wielowątkową historię od której nie można się oderwać. Polecam fanom tego gatunku...na pewno się nie rozczarujecie.
Stróż krokodyla - Katrine Engberg
"Czasem nie dostrzegamy tego, co jest najbliżej nas. Bo tak bardzo pragniemy czegoś innego."
Stróż krokodyla - Katrine Engberg
"Ludzie pomagają wyłącznie wtedy, kiedy ich to nic nie kosztuje. Ratują cię, kiedy tego wcale nie potrzebujesz."

Teraz czytam

Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Pogańskie noce
Eres A. Holden
Piękna Katastrofa
Jamie McGuire
Truce
Lena Sigh
Przeczytane:: 9/250 stron
Córka Szklarki
Agnieszka Grzelak
Kruk
Joel Rose
Herbata szczęścia
Agnieszka Grzelak
Mrok kwiatów
Penny Blubaugh
Ostatni dobry człowiek
A.J. Kazinski
Po trzecie dla zasady
Janet Evanovich