PijanaPoMalinach

"DOM BEZ KSIĄŻEK JEST JAK PLAŻA BEZ SŁOŃCA"

Busem przez świat. Australia za 8 dolarów

Busem przez świat. Australia za 8 dolarów.  - Karol Lewandowski

Książka Karola Lewandowskiego z bloga "Busem przez świat" tym razem opowiada o niskobudżetowej wyprawie do Australii na przełomie 2013 i 2014 roku. Wyprawa na kolejny kontynent starym busem była nie lada wyczynem. Transport busa, załatwienie potrzebnych dokumentów, biletów i przygotowanie trasy. Wielu wierzyło, że to się nie uda, ale ekipa dzielnie dążyła do realizacji swoich marzeń.
Australia wciąż jest poza listą wymarzonych podróży, przede wszystkim z powodu wysokich kosztów. Jednak Karol dowodzi na przykładzie własnej przygody, że podróż do Australii nie musi rujnować budżetu. Ekipa z Busem przez świat w najnowszej książce opisuje czteromiesięczna podróż po Australii i Nowej Zelandii. Tysiące przejechanych kilometrów, masa poznanych ludzi, jeszcze więcej przygód i fantastycznych wspomnień. Narażali się na 50-stopniowe upały, krokodyle, psy dingo czy zwyczajne kangury rzucające się pod koła aut. Z książki dowiemy się jak nieźle smakuje hamburger z mięsa kangurzego i kosztuje tylko 1 dolara. Podróżnicy śpią pod namiotami, mają prowizoryczny prysznic i doradzają gdzie kupić coś do jedzenia za niewielkie pieniądze. Nie wstydzą się zakupów w dyskontach - najważniejsza jest droga i niesamowite miejsca.
Jest to pierwsza książka z serii "Busem przez świat", którą przeczytałam. Wydała mi się w bibliotece bardzo interesująca. I nie przeliczyłam się! Świetnie napisana, bardzo lekko i przyjemnie się czytało. To książka dla każdego...dla tych co podróżują palcem po mapie i tych, którzy podróżują. Naprawdę polecam!!!!

Zuza albo czas oddalenia - Jerzy Pilch
"Jak się ma szesnaście lat, podejmuj się doniosłe decyzje na całe życie; ich trwałość jest wprawdzie żadna, ale młodość trwa długo."
Zuza albo czas oddalenia - Jerzy Pilch
"Kto przy zdrowych zmysłach zakochuje się w kobiecie, która nie lubi książek?"

Zuza albo czas oddalenia

Zuza albo czas oddalenia - Jerzy Pilch

"Zuza albo czas oddalenia" trudno nazwać powieścią z powodu objętości, bo ma ledwie sto trzydzieści stron, ale i konstrukcja jest chaotyczna...w zasadzie to zbiór przemyśleń, bo historii w tym jako takiej nie ma żadnej. Wątkiem przewodnim jest romans bohatera z tytułową Zuzą, panią lekkich obyczajów. Zakochuję się w niej i bierze z nią ślub.
Sercem książki jest Pilch, jego życie, a zwłaszcza doświadczenie z chorobą Parkinsona. Między zdaniami autor pisze o starości i ułomności.
Pisarz posługuje się właściwą sobie ironią i humorem. Czaruję sposobem patrzenia na świat, opisem relacji międzyludzkich...niejednokrotnie niełatwych.
Książka specyficzna i przez to nie dla każdego...jednak każdy fan Pilcha odnajdzie w niej prozę prawdziwego Jerzego Pilcha. Genialny erudyta, piękna polszczyzna, ważne jest każde słowo, zdanie i pasja.
Polecam gorąco, bo warto.

Pieprzyć przyjaciół

Pieprzyć przyjaciół - Sophie Andresky

Po raz kolejny stwierdzam, że to nie są jednak moje klimaty. Nie mam zielonego pojęcia z jakich pobudek sięgnęłam po "Pieprzyć przyjaciół" Sophie Andresky. Książka należy do "jednorazowych" i tak też ją potraktuję. Według mnie owa pozycja jest średniakiem w swojej kategorii i nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia. Bohaterowie przerysowani, pikantne sceny wcale nie są aż tak pikantne. Ogólnie nie polecam i szkoda na nią czasu.

Dar

Dar - Arkadiusz Paśnik

"Dar" to książka budząca emocje, czasami skrajne: od łez do niekontrolowanego śmiechu. Autor bazuje na swojej duszpasterskiej, opisał w niej historie ludzi, którzy stanęli na jego drodze kapłańskiej. Ksiądz Arek opisał w niej moment swojego życia, kiedy zrozumiał, że otrzymał ważny dar.
Ks. Arkadiusz Paśnik był przez lata związany z Lubartowem. Sentyment do miasta pozostawiła wieloletnia posługa kapłańska w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Jadwinowie. Obecnie jest proboszczem w Parafii św. Michała Archanioła w Lublinie.
Czyta się bardzo szybko. Książka zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne pozycje ks. Arkadiusza. Trzeba ją po prostu przeczytać. Naprawdę polecam!!!

Na szlaku trumien - Peter May
"Czasem wspomnienia z przeszłości nie spełniają naszych nadziei, gdy się do nich wraca."

Na szlaku trumien

Na szlaku trumien - Peter May

..."czy wróci mu pamięć? (...) To jego podświadomość przekręciła klucz w tym zamku i tylko jego podświadomość może go znów otworzyć"

Peter May jest autorem, którego polubiłam po przeczytaniu trylogii Wyspa Lewis. Najnowsza jego powieść "Na szlaku trumien" to wciągający thriller ukazujący nam co się dzieje z badaniami naukowymi i jak są wykorzystywane oraz ile z tych ważnych informacji jest zatajane przez korporacje. Tutaj chodzi o pszczoły i ich wpływ na gospodarkę.
Akcja książki rozpoczyna się od tego, że na plażę wyspy Harris morze wyrzuca mężczyznę. Kiedy odzyskuję przytomność nie wie kim jest i gdzie się znajduję. I nie bardzo ma świadomość do kogo może zwrócić się o pomoc. Postanawia ruszyć przed siebie. Na swojej drodze spotyka kobietę, która mówi mu, że wie gdzie mieszka i jak się nazywa: Neal MacLean i jest pisarzem, który przed rokiem wynajął dom na wyspie, by opisać historię tajemniczego zniknięcia trzech latarników z Eilean Mor przed niemal stu laty. Dociera do domu, jednak nie znajduje tam żadnego rękopisu książki, którą miał już prawie ukończoną i zaczyna wątpić w to czy aby na pewno jest tym za kogo się podaje.
Następnie przenosimy się na Eilean Mor, gdzie w ruinach kamiennej kaplicy zostają odnalezione zwłoki brutalnie zamordowanego mężczyzny. Na miejsce przybywa detektyw George Gunn, policjant, który pojawił się jako bohater drugoplanowy w trylogii Wyspa Lewis. Policja podejrzewa o zbrodnię MacLeana, a on z powodu amnezji nie jest w stanie się obronić.
Tymczasem w Edynburgu Karen Flleming - zbuntowana nastolatka, zmagająca się z traumą po zaginięciu ojca naukowca, dostaje dziwny list. Budzi się w niej przeczucie, że ojciec jej żyje. Zaczyna poszukiwania, wypytuje o ojca ludzi z jego otoczenia, co nie jest na rękę szefom koncernu, w którym pracował.
Książka jest wciągająca i trudno ją odłożyć na później. Zgrabnie wplecione w fabułę zaskakujące zwroty akcji są logiczne i dobrze przemyślane. Sprawnie napisany klimatyczny kryminał, a atmosferę podkreśla otoczenie, w którym wszystko się dzieje: piękne wyspy Hybrydy Zewnętrzne. Polecam!!!

Dziewczę z sadu

Dziewczę z sadu - L.M. Montgomery

Lucy Maud Montgomery to kanadyjska autorka, której powieści pokochały tłumy czytelników na całym świecie. Największą popularność przyniósł jej cykl o przygodach rudowłosej Ani Shirley, która pewnego dnia będąc małą dziewczynką przybyła z sierocińca na Wyspę Księcia Edwarda, by zamieszkać w domu na Zielonym Wzgórzu.
"Dziewczę z sadu choć niewielkich rozmiarów skrywa w sobie historię o pięknej, głębokiej i prawdziwej miłości, która spotyka człowieka tylko raz w życiu i która potrafi czynić cuda. Opowiedziana z punktu widzenia młodego mężczyzny ukazuje nam jego duszę, lęki, marzenia oraz determinację z jaką gotów jest on walczyć o serce kobiety, w której się zakochał od pierwszego wejrzenia. 
Od pierwszych stron książka urzeka atmosferą i stylem autorki, który jest niemożliwy do podrobienia. Przewidywalna jest, to fakt...ale czyta się ją z przyjemnością. Polecam każdemu!

Fartowny pech - Olga Rudnicka
"Starają się tylko fujary. Twardziele robią co trzeba."

Fartowny pech

Fartowny pech - Olga Rudnicka

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Rudnickiej to powieść "Natalii 5". Poleciła mi ją koleżanka, która była zachwycona wszystkimi częściami o siostrach Sucharskich. Mi osobiście też się podobały, były wciągające i z inteligentnym humorem, a sam pomysł na fabułę był genialny. 
"Fartowny pech" trochę się u mnie na półce wyleżała, zanim po nią sięgnęłam. Jest to historia dwóch pechowych policjantów. Posterunkowy Filip Nadziany nie potrafi pozbyć się prześladującego go pecha. W wyniku niefortunnych okoliczności staje się obiektem drwin, więc postanawia sobie załatwić przeniesienie do niewielkiej placówki w Paszczach. Tam przypadkiem spotyka Krystiana Dzianego - kolegę ze szkoły policyjnej, którego też nie opuszcza pech. Po wlepieniu mandatu żonie komendanta i pobiciu przez dwunastoletnią dziewczynkę dochodzi do wniosku, że woli zostać prywatnym detektywem. 
W tym samym do Polski po wielu latach nieobecności wraca gangster Ganni - Klemens Dziany, który ma wykonać zlecenie dla Padliny. Niespodziewanie losy całej trójki się skrzyżują. Każda prosta sprawa zmieni się w skomplikowaną. 
Dostaniemy wiele atrakcji i niespodzianek, np. mafijne zlecenia na zgładzenie niewygodnych konkurentów, wojny gangów, trudne śledztwa pod przykrywką, likwidacja świadków, a nawet nietuzinkowe propozycje matrymonialne. Prawdziwy misz-masz. 
Moim zdaniem jest to najsłabsza pozycja autorki. Do końca nie wykorzystała potencjału zawartego w tej historii. Całość czyta się lekko i przyjemnie, niezwykła poprawność językowa, bardzo sprawnie prowadzone dialogi oraz wartko tocząca się akcja. Jednak coś brakuję. 
Jest to idealna lektura na wakacyjne wyjazdy w ramach nudy przy niepogodzie. :)

Czasami wołam w niebo - Sven Matzke, Tamara Zwierzyńska-Matzke
"Żeby człowiek pozostał człowiekiem, nie cierpiał, musi mieć nadzieję. Bo bez nadziei nie sposób żyć."
Czasami wołam w niebo - Sven Matzke, Tamara Zwierzyńska-Matzke
"Podobno sny nie są kolorowe, a ten jest błękitny. Jak niebo, jak morze w bezchmurny dzień. Jest mi dobrze. W dole szara ziemia, a na niej jeden obok drugiego śpią ludzie. Nie należę do tego świata. Ale i do błękitu nie należę."
Czasami wołam w niebo - Sven Matzke, Tamara Zwierzyńska-Matzke
"Żyć obok i być bezsilnym- to takie poniżające."

Czasami wołam w niebo

Czasami wołam w niebo - Sven Matzke, Tamara Zwierzyńska-Matzke

Wspaniała historia kobiety walczącej z rakiem i jej męża. Przepełniona miłością, bólem i wywołująca wszystkie emocje już od pierwszych stron. Pamiętnik Tamary porusza, a miłość Svena pozwala wierzyć w to, że istnieje prawdziwe uczucie, które nie mija gdy nadchodzi trudny moment. Czytając walczyłam z łzami. Miałam nadzieję, że młoda kobieta wygra tą nierówną walkę, ale niestety. Bohaterka przegrała. Pozostawiła po sobie dziennik, który jest świadectwem wielkości duchowej siły w walce z śmiertelna chorobą. 

Mimo smutnego końca naprawdę polecam książkę. Warto przeczytać!!!!!

Panna Irka

Panna Irka - Irena Zarzycka

Książka to wspomnienia szkolne zgranej paczki uczniów o szalonej pannie Irce. Kolejne rozdziały to opowieści dorosłych już ludzi o szkolnych czasach, wybrykach i eskapadach. Warto ocalić od zapomnienia. 

Teraz czytam

Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Pogańskie noce
Eres A. Holden
Piękna Katastrofa
Jamie McGuire
Truce
Lena Sigh
Przeczytane:: 9/250 stron
Córka Szklarki
Agnieszka Grzelak
Kruk
Joel Rose
Herbata szczęścia
Agnieszka Grzelak
Mrok kwiatów
Penny Blubaugh
Ostatni dobry człowiek
A.J. Kazinski
Po trzecie dla zasady
Janet Evanovich