Trafny wybór - Anna Gralak, J.K. Rowling

Książkę otwiera śmierć Barry’ego Fairbrothera, jednego z członków rady małego miasteczka Pagford: w rocznicę swojego ślubu Barry upada na parking przed restauracją i umiera, zostawiając na świecie zrozpaczoną żonę i czwórkę nastoletnich dzieci. Jego odejście rezonuje w całym Pagford – kolejne ukazywane przez Rowling postaci silnie reagują na wiadomość o nagłej śmierci Fairbrothera, wiele domów tętni od plotek. Przyglądając się szeregowi zszokowanych mieszkańców, krok po kroku poznajemy główne postaci na scenie "Trafnego wyboru".
Po śmierci Barry’ego zwalnia się miejsce w radzie miasteczka i to właśnie toczona przez kilku mieszkańców walka o stołek jest trzonem ponad pięćsetstronicowej powieści. Wokół politycznego sporu wirują pozostałe wątki: pierwsze szkolne miłości, odkrywana przez nastolatków erotyka, problemy małżeńskie, bunty dorastających dzieci, fałszywe sąsiedzkie relacje, prześladowania w szkole, narkotyki, przemoc, okaleczanie się, wychowanie w patologicznej rodzinie i ogólny bezsens życia. Rowling postarała się, aby jak najsilniej odciąć się od łatki autorki książek dla młodzieży, w jej nowej książce znajdziemy więc wszystko to, czego oszczędziła czytelnikom siedmiotomowej sagi fantasy. "Trafny wybór" można określać na wiele sposobów, ale przede wszystkim jest to smutna, gorzka historia ludzi odkrywających przykrą prawdę o tym, że marzenia się nie spełniają.
Pierwsza połowa książki wypada raczej średnio – ani to ambitna proza, która bez reszty przykuwałby czytelnika – zdecydowanie lepiej radzi sobie jednak ciąg dalszy: portret małomiasteczkowej społeczności z każdą kolejną stroną nabiera kolorytu, a losy licznych bohaterów zaczynają nas wreszcie obchodzić. Ostatnie pięćdziesiąt stron stanowi natomiast popis umiejętności sklejania emocjonalnej, intrygującej fabuły (od samej końcówki rzeczywiście nie można się już oderwać), a Rowling udowadnia, że nie straciła umiejętności snucia zajmujących opowieści.
Trudno jednak uznać tę powieść za utwór wyjątkowo udany. Poszczególne wątki zazębiają się momentami tak ciasno, że aż sztucznie, roi się od zbiegów okoliczności, a niektórzy z bohaterów wyposażeni są w zaledwie jedną cechę charakteru (niechlubny prym wiedzie tu wstrętna do bólu Shirley Mollison).
„Trafny wybór” J.K.Rowling to książka tak naprawdę przedstawiająca życie w niewielkiej angielskiej mieścinie. Fabuła rozpoczyna się od wydarzenia, jakim jest śmierć Barrego. To właśnie to wydarzenie przewraca do góry nogami spokojne dotąd życie w Pagford. Ta śmierć powoduje odkrywanie tajemnic, jakie posiada każdy z mieszkańców tej miejscowości i które tak skrzętnie próbują ukryć. Książka ta nie jest pozbawiona tematów dla dorosłych, bo znaleźć tu można wiele fragmentów poświęconych narkotykom, seksie, a nawet wkradają się wulgaryzmy. Jest to diametralnie inna literatura od tej, z którą dotąd zapoznała nas Rowling. Przede wszystkim jest to książka o problemach małomiasteczkowej społeczności, o tym co ją łączy, a co dzieli.
Książka ta, to trudna lektura, która raczej nie napawa optymizmem. Skumulowanie tak wielu problemów w jednym miejscu sprawia, że zaliczyć ją należy raczej do przeciętnej literatury. Z pewnością będzie ona ciekawym doświadczeniem czytelniczym dla tych wszystkich, którzy chcą poznać tą pisarkę od innej strony.