Dymna

Dymna - Elżbieta Baniewicz

Rozpoczyna się serią obrazów z życia rodzinnego małej Ani-Małgosi Dziadykówny. Baniewicz krótko portretuje członków jej familii, wskazując ich wpływ na kształtowanie się charakteru przyszłej aktorki. Sięga aż do historii pradziadków. Nie omieszka także przedstawić sąsiadów, a wśród nich tego najważniejszego, aktora, lokalnego dziwaka – Jana Niwińskiego. To dzięki niemu Ania poszerzała horyzonty, wsiąkała w kulturę, zdecydowała się na aktorstwo.

Nauka w szkole aktorskiej, pierwsze role teatralne i filmowe, nowe znajomości, zdobywanie doświadczenia, potem wielkie role, wielkie przyjaźnie, wielka satysfakcja. Ale życie aktorki nie jest usłane różami, co wielokrotnie Baniewicz podkreśla. Autorka częściej niż blaski, ukazuje cienie życie „gwiazdy” – wszelkie trudności, problemy, poświęcenia.

Dymna" jest tego rodzaju biografią, która przydarza się niezwykle rzadko. Warto sięgnąć po tę książkę. Warto też głębiej zastanowić się nad fenomenem Anny Dymnej. Aktorki, społeczniczki, kobiety.

 Bardzo ciekawie napisana, pozwala poznać aktorkę od prywatnej strony - jako osobę bardzo wrażliwa na sprawy innych osób. . Książka jest bardzo pięknie wydana, bogato udokumentowana zarówno zdjęciami jaki i innymi dokumentami.