ŁASKA PAŃSKA NA PSTRYM KONIU JEŹDZI
"Są słowa, które we mgle, w powietrzu się rozpływają, nikomu szkody nie czyniąc, są też inne, cięższe, potężniejsze, te niczym wystrzelona z krócicy kula ból zadają, zmieniają ludzkie uczucia, a czasem i zabić potrafią".
Pani Małgorzata Gutowska – Adamczyk przenosi nas do niezwykle interesującego okresu w dziejach Litwy. Ukazuje nam panujące tam zwyczaje, kulturę oraz barwne charaktery bohaterów.
Akcja książki rozpoczyna się w 1733 roku. Na stosie ginie młoda kobieta oskarżona o czary. Tuż przed egzekucją spogląda w tłum gapiów i rzuca na nich klątwę. Po czym umiera w płomieniach. W tym czasie w kraju trwa nerwowy okres. Umiera król August II i zaczyna się wolna elekcja. Szlachta dba tylko o swoje interesy, nie widząc krzywdy innych. W tych trudnych czasach przyszło żyć dwóm kobietom, bohaterkom powieści, Cecylii i Zofii. Poznajemy je w momencie, gdy Zofia wraz z rodzicami udaje się na ślub Cecylii z Nepomucenem Maria Lange. Odkrywamy ich tajemnice, dowiadujemy się, że Cecylia, pomimo, iż młoda mężatka, nie stroni od obcowania z innymi mężczyznami, z którymi umawia się gdzie tylko może i oddaje miłosnym uniesieniom. Zofia, to jej zupełne przeciwieństwo. Pokorna wdowa, wychowująca dzieci. Właśnie kończy się jej czas żałoby i trzeba szukać kandydata na męża.
Jedna zuchwała i umiejąca osiągnąć swój cel, druga żyjąca zgodnie z zasadami i raczej poddająca się losowi, lecz obie jak do tej pory, godząc się lub nie, spełniały rodzicielską wolę. Może nadszedł moment by i one głośno wyraziły swoje zdanie. Czy w tym burzliwym czasie nie będzie im łatwiej zdobyć to o czym marzyły?
Bohaterowie uczestniczą w sejmie konwokacyjnym, a następnie w elekcyjnym, Cecylia Lange jest świadkiem walk na ulicach Warszawy pomiędzy zwolennikami Stanisława Leszczyńskiego i Fryderyka Augusta Wettyna (znanego bardziej jako August III Sas), a jednego z jej braci losy rzucą do oblężonego przez Rosjan Gdańska. Ale oprócz wydarzeń z naszej historii odmalowuje autorka rzeczywistość tamtych czasów - coraz większy bezrząd, sprzedajność arystokracji, bezwolność rzesz szlacheckich i bezprawie panujące na prowincji, gdzie wola miejscowego magnata więcej znaczy niż prawomocny wyrok sądu. Świat szlachecki ukazany w "Klątwie" jest barwny i zróżnicowany - są tam i ludzie godni szacunku i tacy, którzy dla własnej korzyści oddaliby duszę diabłu. Jak wszędzie, tak i tutaj istnieje pewien podział na tych dobrych i tych złych, ale nie jest to jakieś stałe zaszeregowanie, bowiem bohaterowie ewoluują, a kolejne wydarzenia mają wpływ na ich decyzje i poglądy. Pomimo ważnych wydarzeń politycznych, których są świadkami, życie bohaterów książki toczy się wokół spraw codziennych, a jego głównym napędem są pieniądze i uczucia...
Najbardziej z wszystkich bohaterów zapadła mi w pamięci Cecylia Jandźwiłł. Dlaczego? Bardzo przypomina mi Izabellę Łęcką, z książki Bolesława Prusa. Dziewczyna tak jak Izabella jest zapatrzona w sobie, nie zważa na uczucia, pragnie luksusów, romansów, oraz zainteresowania ze strony mężczyzn. Kto najbardziej przypadł mi do gustu? Zofia... Bardzo ciepła, kochana, nieśmiała i piękna kobieta, która straciła męża pozostając jedynie z małymi dziećmi. Od razu trafiła do mojego serca i życzyłam jej jak najlepiej.
Książka jest wielowątkowa, bohaterowie dobrze wykreowani, a historia bardzo ciekawa, więc nie sposób się przy niej nudzić. Jest lekka, pomimo, że jest napisana staropolskim językiem potrafiłam bez problemu szybko i zaciekawieniem przeczytać całą książkę. Historia, którą przedstawiła nam autorka jest pełna namiętności, knowań oraz licznych zwrotów fabularnych. Czyta się z wypiekami na twarzy zastanawiając się co będzie dalej. Znajdziemy tu również polowania na czarownice, szlacheckie spiski i mrocznych zabójców. Postacie zostały stworzone realistycznie i z pomysłem, dzięki czemu nie wydają się sztuczni i papierowi. Bohaterowie są bardzo oryginalni i zarysowanie niebywale szczegółowo. Tło historyczne zarysowane zostało delikatnie lecz wystarczająco konkretnie aby zbudować wystarczający obraz dla powieści.
Pani Gutowska-Adamczyk jest pisarką z niebywałym talentem i z pod jej pióra wychodzą prawdziwe perełki. ‘’ Fortunę i namiętności’’ jak najbardziej polecam. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.