Grunt pod nogami

Grunt pod nogami: Ksiadz Jan Kaczkowski nieco powazniej niz zwykle - Jan Kaczkowski

To moje trzecie spotkanie z ks. Janem Kaczkowskim. Jestem książką zachwycona. Jest pewne,że ją sobie zakupię, aby móc do niej wracać. Księdza Jana Kaczkowskiego znają właściwie wszyscy Polacy. Pokochali go za miłość do drugiego człowieka, poczucie humoru oraz dystans w walce ze śmiertelną chorobą jaką jest rak. 

"Grunt pod nogami" jest zbiorem przemyśleń zapisanych w formie 23 kazań, rekolekcji, drogi krzyżowej oraz rachunku sumienia. W swoich kazaniach mówi o wybranych fragmentach z Ewangelii, oraz o kryzysach w chorobie z którą od kilku lat się boryka. Mówi m.in. że zanim zachorował bał się wielu rzeczy, przestał jednak się bać za przyczyną raka, a także ks. Jerzego Popiełuszki, który mówił, że największą tragedią człowieka jest strach, który go paraliżuje zwłaszcza moralnie. Ulubiony fragment Pisma Św. Ks. Jana brzmi: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”. 

Tematy poruszane w książce to: jak dbać o relacje z Bogiem oraz co zrobić gdy znajdziemy się na życiowym zakręcie. Publikacja porusza problemy filozoficzne jak i egzystencjalne, zostawia pytania na które sami musimy odpowiedzieć.

Książkę czyta się łatwo, nie znajdziemy w niej rozbudowanych metafor i skomplikowanych porównań, zawiera natomiast wiele ciekawych myśli wartych zapamiętania. Mądra, pouczająca książka pozwalająca wyzbyć się wielu życiowych lęków. Uświadamia sens naszego istnienia. Pomaga ponownie zacząć żyć pełnią życia - tu i teraz! Każdy powinien ją mieć na półce by często po nią sięgać!