Tajemnica Rajskiego Wzgórza

Tajemnica Rajskiego Wzgórza - Elizabeth Goudge

Główna bohaterka, Marynia, ma trzynaście lat. Mamę straciła gdy była całkiem malutka. Natomiast jej ojciec zmarł kilka miesięcy temu, a ponieważ trzeba było spłacić jego długi, rodzinny dom w Londynie został sprzedany. Nastolatka wyjeżdża ze swoją opiekunką i pieskiem do wuja. Tu dowiaduje się o dziwnej historii swej rodziny, której członkowie dzielą się na "słonecznych" i "księżycowych", i nad którą ciąży klątwa, sprowadzona przez jednego z przodków. W jej rezultacie cierpią nie tylko członkowie rodziny, którym nie dane jest cieszyć się szczęściem małżeńskim, ale i mieszkańcy pobliskiej wioski, atakowani nieustannie przez wrogich czarnych ludzi. Przeznaczeniem Maryni okazuje się zakończenie konfliktu i przezwyciężenie klątwy.

Wszystko jest bardzo urocze i bajkowe, aż za bardzo, jak dla mnie. Białe jednorożce, dziarskie karzełki, cała plejada zwierzaków o magicznych cechach, przyjaciel ze snów, masa nieszczęśliwych kochanków, których serca uleczy Marynia, oraz nawrócenie gromady zbójców.

Tą książkę polecam dzieciom poniżej dwunastego roku życia, oraz rodzicom… którym skończyły się już pomysły na dobranocki czytane dla swoich pociech. Wasze maluchy zasną od dużych ilości opisów w tej historii. Nie chcę obrazić ani książki, ani autorki… ale to nie jest fantastyka… to jest bajka.