Dziewczyna o siedmiu imionach

Dziewczyna o siedmiu imionach - John David Hyeonseo Lee

„(…) większość ucieka z głodu bądź dlatego że wpadli w kłopoty, a nie dlatego że pragną wolności.”

 

"Dziewczyna o siedmiu imionach" jest rodzajem pamiętnika i autobiografii.

Hyeonseo Lee urodziła się w Korei Północnej. W kraju, gdzie do najważniejszych obowiązków każdego obywatela należy wierność reżimowi oraz dbanie o wiszące na ścianach w każdym domu portretów przywódców. Klęska głodu w ojczyźnie sprawia, że do dziewczyny dociera, iż Korea Północna nie jest takim idealnym państwem na jakie się kreuje.

Pewnego dnia siedemnastoletnia dziewczyna postanowiła przejść po skutej lodem rzece by dowiedzieć się, jak jest w raju, od którego tak niewiele ją dzieli. Miało jej nie być kilka dni. Do Korei Północnej nie wróciła już nigdy. Stopniowo otwierały się jej oczy, poznawała prawdę o ojczyźnie. Nie wyzbyła się wszystkich nawyków: wiedziała, że by przeżyć musiała się ukrywać, zmienić tożsamość. Pragnęła wrócić do swojej rodziny, chciała jeszcze kiedyś zobaczyć swoją rodzinę, być szczęśliwa.

Książka jest poruszająca i ściskająca za serce. Oparta jest wyłącznie na faktach. Co pozwala nam zajrzeć do państwa reżimu i jest źródłem informacji o życiu w Korei. Młoda dziewczyna musi dokonywać trudnych wyborów, a jej ideały i w to co wierzyła przez tyle lat legło w gruzach. Mimo trudnej tematyki czyta ją się szybko i lekko.

Polecam książkę z czystym sercem. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać.