Nocny ogrodnik

Nocny ogrodnik - George Pelecanos

"Nocny ogrodnik" to kryminał amerykańskiego pisarza Geroge'a Pelecanosa. Akcja powieści rozpoczyna się w 1985 roku, kiedy zostaje znalezione ciało nastolatki. Jest ona kolejną ofiarą seryjnego mordercy zwanego "palindromicznym". Celem ów psychopaty są młodzi ludzie o imionach czytanych tak samo wspak jak i normalnie: Eve, Asa, Otto. Dwaj młodzi policjanci - Ramone i Holiday towarzyszą detektywowi Cookowi w oględzinach na miejscu zbrodni. Niestety nie udaję się w tamtym czasie Cookowi znaleźć mordercy. Na szczęście Eve Była ostatnią jego ofiarą.
Po dwudziestu latach morderca powraca i Holiday jest pierwszym, który znajduję zwłoki młodzieńca. Niestety nie jest już w czynnej służbie, prowadzi swój interes i żyję chwilą. Natomiast Romone pracuje w wydziale zabójstw i to on będzie tę sprawę prowadził. 
Na pierwszym planie książki zamiast wątku kryminalnego jest nudne i szare życie, rozważanie życiowych klęsk. Policjanci nie potrafią sobie ułożyć życia,piją i są nieszczęśliwi. Jest także problem dzieci kolorowych, które są prześladowane i szykanowane. 
Dla mnie jest to dosyć słaby kryminał. Raczej bardziej powieść obyczajowa. Na początku powieść jest nudna, potem niby coś się dzieje...ale ogólnie nie powala.