Księżniczka z lodu (Saga o Fjällbace 01)

Księżniczka z lodu - Camilla Läckberg

Camilla Läckberg zdobyła szerokie uznanie pisząc całą serię przygód kryminalnych, których miejsce jest we Fjällbacka - małym miasteczku w Szwecji. Nie miałam okazji zapoznać się z jej książkami, gdyż nie posiadałam wszystkich tomów. A niestety lubię czytać książki chronologicznie.
We Fjällbacka ginie młoda kobieta, co jest dość nietypowym wydarzeniem, bo komisarz lokalnej policji dawno nie miał już spraw o charakterze morderstwa. Śmierć Alex również nie wygląda na morderstwo...wszystkie ślady wskazują na to, że kobieta popełniła samobójstwo. Jednak pozostaje pytanie dlaczego to zrobiła? Śmierć kobiety jest szokiem dla rodziny i znajomych, w tym jej przyjaciółki z dzieciństwa - Eriki Falck.
To właśnie Erika jest główna bohaterką powieści. Ta trzydziestoletnia kobieta jest pisarką, która wróciła na kilka tygodni w rodzinne strony po śmierci rodziców, by uporządkować ich rzeczy. Niespodziewanie trafia w sam środek zamieszania po śmierci Alex, której nie widziała od lat. To Erika odnalazła ciało. Od tego momentu wiedziona ciekawością prowadzi swoje prywatne śledztwo.
Fjällbacka to mała i zamknięta społeczność, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem prowadząc dochodzenie dochodzą do wniosku, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą sprzed 25 lat.
Pisarka zapoznaje nas po kolei z bohaterami, których wyrazistość i różnorodność stanowi w dużej mierze o sile tej powieści. "Księżniczka z lodu" to nie tylko powieść kryminalna, ale także historia obyczajowa. Wiele wątków dotyczy prywatnego życia Eriki, jej związków, problemów z otrzymanym w spadku domu, czy jej siostry uwikłanej w toksyczny związek. Nie znajdziemy tu błyskawicznego tempa, nagłych zwrotów akcji czy mrocznego klimatu...mroczne są tylko tajemnice z przeszłości - brudne, nieprzyjemne i kontrowersyjne, ale przedstawione są tak, że nie szokują...a książkę czyta się szybko. Język łatwy i przystępny w odbiorze, że chce się. Pochłonęłam w jeden dzień. Na pewno sięgnę po kolejne części. "Kaznodzieja" już czeka na półce na swoja kolej. Polecam!