PijanaPoMalinach

"DOM BEZ KSIĄŻEK JEST JAK PLAŻA BEZ SŁOŃCA"

Tajemnica - Joanna Chmielewska
"Zepchnęłam bóstwo z postumentu. Bóstwo na gołej ziemi egzystować nie mogło."

Tajemnica

Tajemnica - Joanna Chmielewska

Główna bohaterka przeżywa kryzys w swoim związku z Bożydarem i z tego powodu by się dowartościować zajmuję się rozwikłaniem tajemnicy z zaginięciem i zabójstwem. Towarzyszy jej w tych zmaganiach kolega Gucio, który w specyficzny sposób się wysławia. Joanna jest na tropie poważnej afery. A zaczyna się to dosyć niewinnie. Od handlu narkotykami przechodzi do afery brylantowej i dziwnych machlojek hazardowych. Potem odnajdują przez przypadek w trakcie inwentaryzacji budynku zmumifikowane zwłoki. Następnie ktoś chce zabić Gucia i Joannę. 
Powieść "Tajemnica" to lektura dla osób, którzy znają już twórczość Joanny Chmielewskiej i chcą poznać dalsze losy bohaterki. Może ta akurat nie jest tak wyśmienita jak "Lesio", czy "Studnia przodków", jest słabsza...ale i tak warto po nią sięgnąć. U mnie wywołała kilka razy uśmiech na twarzy. Tajemnica goni tajemnicę, akcja szybko się rozwija i duża dawka humoru. Polecam na deszczowy wieczór.

Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności. Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką - Beata Nowicka, Maciej Stuhr
"...I tak właśnie jest w realu, tak wygląda życie, nigdy nie będziecie mieli pewności, czy coś się uda. Musicie być przygotowani na to, że się nie uda, i wyciągnąć z tego lekcję. Trzeba umieć zmierzyć się z porażką, żeby móc iść dalej."

Sztuhrmówka czyli gen wewnętrznej wolności

Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności. Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką - Beata Nowicka, Maciej Stuhr

"Stuhrmówka" to jedna z najciekawszych pozycji dostępnych na rynku. To powieść intymna, lecz nie burząca przestrzeni osobistej. Macieja Stuhra można znać z jego ról filmowych, ale także jako autora błyskotliwych felietonów, ciętych ripost, trafnych spostrzeżeń, które zawiera w swoich tekstach, np. w magazynie Zwierciadło. Tym razem mamy okazję przeczytać wywiad rzekę przeprowadzony przez Beatę Nowicką. 
Książka to swoista biografia, wzbogacona o opinie znajomych i członków rodziny, którzy wypowiadają się o aktorze nie tylko w samych superlatywach. Sporo w tej publikacji poczucia humoru i dystansu do siebie. 
Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką opowiada o swoim dzieciństwie, domu pełnych znanych i szanowanych ludzi filmu i teatru. Potem wspomina czasy studiów, występów w kabarecie i pierwszych ról. Można zauważyć przy czytaniu dobre wychowanie i wykształcenie Maćka. 
Książkę wzbogacono o liczne fotografie z planów filmowych, także te pochodzące z prywatnych kolekcji. 
To naprawdę znakomita pozycja, która dobrze się czyta, a na dokładkę są krótkie rozdziały. Ładnie wydana i przyjemna dla oka. Polecam zdecydowanie wszystkim, i tym którzy aktora lubią i tym, którzy nie darzą go sympatią.

Pan Przypadek i korpoludki (tom 3)

Pan Przypadek i korpoludki - Jacek Getner

Przyznaję, że nigdy nie miałam styczności z książkami pana Jacka Getnera, tym bardziej z przygodami pana Przypadka. O recenzję poprosiła mnie moja koleżanki z biblioteki, gdyż nie dawno odbyło się spotkanie autorskie z panem Jackiem. 
Jacek Przypadek niedoszły adwokat wciela się w rolę detektywa i zajmuję się rozwiązywaniem zagadek przestępczych w środowisku korporacyjnym. Praca w korpo ma swoje plusy i minusy. Jest to specyficzne środowisko, gdzie ciężko o jakieś normalne kontakty międzyludzkie, rządzi prawo bycia lepszym i gdzie często jeden pod drugim kopie dołki. 
"Pan Przypadek i korpoludki" został podzielony na trzy części i każde mówi o innym śledztwie kryminalnym, a także o prywatnym życiu detektywa. 
Pierwsza opowieść "Morderstwo w Orient Expresso", gdzie kelner znajduję zwłoki bankiera, a wszyscy podejrzani nadal są w lokalu. Więc bardzo szybko znajduję się morderca. 
"Zbrodniarz i kara" dotyczy dość dziwnego śledztwa w jednej z największych firm tytoniowych. Ktoś w firmie Super Tabacco śmiał zapalić papierosa konkurencyjnej firmy. Przypadek musi znaleźć zdrajcę i oczyścić z zarzutów niewinną osobę. 
"Moralność pana Julskiego" opowiada o historii kradzieży pomysłu reklamy produktu i wykorzystanie jako własnego. 
Autor idealnie odmalowuje świat korporacji i ludzi w niej pracujących. A bohater na swój charakterystyczny sposób rozwiązuje kolejno sprawy. Z lekką nutą ironii i humoru doprowadza do końca śledztwa. Jest cyniczny, inteligentny, błyskotliwy i ma bezczelny stosunek do wielu spraw. Już go lubię. 
Książka obfituje w zabawne zwroty akcji, napisana lekkim piórem i nie sposób nie uśmiechnąć się nad lekturą. Autor porusza problemy, które zewsząd nas otaczają. Na pewno sięgnę po kolejny tom. Polecam na zimowe i jesienne wieczory.

Nela i tajemnice świata

Nela i tajemnice świata - Nela

Nela jest dziewięcioletnią dziewczynką, która mimo wieku zwiedza większą część naszego globu. W tej pozycji przebywa w Kostaryce, Peru, Etiopii, Mauritiusie i Wietnamie, o których my słyszeliśmy tylko w telewizji czy atlasu geograficznego. 
Są to kraje dla nas egzotyczne, odmienne i niewątpliwie fascynujące. 
Książka opracowana jest w najdrobniejszym szczególe z myślą o małych podróżnikach. Przepiękne zdjęcia, mądre i jasne opisy, odpowiednia wielkość czcionki i ciekawe przygody motywują dziecko do dalszego czytania.
Książka porusza wyobraźnię i zachęca do poznawania świata. Polecam w 100%.

Kradzież to nie zabawa!

Kradzież to nie zabawa! - Sophie Laroche

Kradzież to nie zabawa jest niezwykle zajmującą przygodą pewnego chłopaka - Anatola, ucznia/detektywa - który jest znany z tego, że rozwiązuję wszelkie możliwe zagadki i tajemnice swych kolegów oraz koleżanek.

Tekst czyta się bardzo dobrze ze względu na narrację w pierwszej osobie - to zdecydowanie przybliża nas do treści, no i oczywiście samego bohatera. Dodatkowo Anatol relacjonuje nam na bieżąco rozwój każdej napotkanej sytuacji. Czytając niniejszą książkę mamy wrażenie wobec tego, że jesteśmy i działamy z Anatolem "tu i teraz".

Lista śmierci

Lista śmierci - Paul Johnston

"Lista śmierci" Paula Johnstona to książka, która przedstawia bardzo dokładny portret psychologiczny mordercy. Jest to mocny kryminał, pełen trupów, krwi i okrucieństwa. Zbrodnie są makabryczne, opisy drastyczne. 

Główny bohater Matt Wells jest pisarzem, który cierpi na niemoc twórczą. Wydawcy, krytycy i agent literacki odsunęli się od niego, on pogrążył się w bezradności. Każdego dnia rano odprowadza swoją córeczkę do szkoły, a następnie wraca do swojego pustego mieszkania. Dla pisarza pociechą są e-maile od wielbicieli jego kryminałów. Jeden z nich pod pseudonimem Biały Diabeł żąda, aby spisał jego biografię. Nawet grozi mu i jego rodzinie. Okazuję się, że Biały Diabeł to psychopata, który ma wiele żyć na sumieniu. Dokonuję makabrycznych zbrodni i szczegółowo opisuję je Mattowi. Mści się za swoje krzywdy. Pisarz jest obserwowany i podsłuchiwany przez mordercę, śledzi każdy jego krok, wszystko o nim wie i o jego bliskich też. Uśmiercił już wszystkich ze swojej listy, teraz zabija osobistych wrogów Matta, przez co on staję się podejrzanym. Zbrodnie wyglądają tak samo jak w jego książkach. 

Chcąc zakończyć tę grę musi zacząć walczyć o siebie i najbliższych. Musi spróbować pokonać Białego Diabła. Niestety nie będzie to łatwa rozgrywka.

Książka bardzo mnie wciągnęła. Intryguję, jest szybka akcja i dużo działania. Każdemu kto interesuje się zbrodnią i jej psychologiczną stroną z czystym sumieniem polecam. 

 

Po drugie dla kasy (Stephanie Plum 02)

Po drugie dla kasy - Janet Evanovich

Książka Janet Evanovich "Po drugie dla kasy" to druga część z cyklu o Stephanie Plum, która ze względów finansowych zdecydowała się zostać łowcą nagród. 
Tym razem dostaję proste zadanie...ma dostarczyć mieszkańca Trenton - Kenny'ego Mancusa, który postrzelił kolegę w stopę i nie stawił się na rozprawę w sądzie. Niby błahe zadanie, ale Stephanie musi je trochę skomplikować. I okazuję się, że to grubsza afera. A ona zawsze wpada w tarapaty, z których zazwyczaj ratuję ją przystojny policjant - Joe Morelli. Między nimi aż iskrzy i jestem ciekawe co z tego dalej wyniknie. 
Powieść trzyma poziom pierwszej części. Dialogi są zabawne i dobrze przemyślane. Dużo humoru wnosi babcia Mazurowa i przyznam się, że ją uwielbiam od samego początku. To przezabawna starsza pani z dużą dawką energii lubująca się w odwiedzinach w domu pogrzebowym. 
Przy tej pozycji można się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu w pracy lub gdy za oknem pada deszcz. Poprawia humor. Polecam!!!

Nocny ogrodnik

Nocny ogrodnik - George Pelecanos

"Nocny ogrodnik" to kryminał amerykańskiego pisarza Geroge'a Pelecanosa. Akcja powieści rozpoczyna się w 1985 roku, kiedy zostaje znalezione ciało nastolatki. Jest ona kolejną ofiarą seryjnego mordercy zwanego "palindromicznym". Celem ów psychopaty są młodzi ludzie o imionach czytanych tak samo wspak jak i normalnie: Eve, Asa, Otto. Dwaj młodzi policjanci - Ramone i Holiday towarzyszą detektywowi Cookowi w oględzinach na miejscu zbrodni. Niestety nie udaję się w tamtym czasie Cookowi znaleźć mordercy. Na szczęście Eve Była ostatnią jego ofiarą.
Po dwudziestu latach morderca powraca i Holiday jest pierwszym, który znajduję zwłoki młodzieńca. Niestety nie jest już w czynnej służbie, prowadzi swój interes i żyję chwilą. Natomiast Romone pracuje w wydziale zabójstw i to on będzie tę sprawę prowadził. 
Na pierwszym planie książki zamiast wątku kryminalnego jest nudne i szare życie, rozważanie życiowych klęsk. Policjanci nie potrafią sobie ułożyć życia,piją i są nieszczęśliwi. Jest także problem dzieci kolorowych, które są prześladowane i szykanowane. 
Dla mnie jest to dosyć słaby kryminał. Raczej bardziej powieść obyczajowa. Na początku powieść jest nudna, potem niby coś się dzieje...ale ogólnie nie powala.

Opowiem ci mroczną historię. Zbiór opowiadań grozy - Stefan Darda
"Gdy idziecie ulicą, spójrzcie w twarz starca, niedołężnie zmierzającego w przeciwnym kierunku. Spójrzcie w jego oczy, a w wielu wypadkach wyczytacie w nich tak mroczne historie, że trudno będzie wam zasnąć wieczorem. ~ Adolf Krawczyk."

Opowiem ci mroczną historię

Opowiem ci mroczną historię. Zbiór opowiadań grozy - Stefan Darda

Stefan Darda to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy grozy i mój ulubiony. Zyskał rozgłos za sprawą powieści "Dom na Wyrębach" oraz cyklu "Czarny Wygon".
"Opowiem ci mroczną historię" na początku nie zachwyca, ale jak czytamy dalej jest coraz lepiej. Opowiadania raczej nikogo nie przestraszą, ale mogą wprowadzić w przygnębienie i paskudny nastrój. 
Pisarz przez owe utwory ukazuje nam ciemne strony ludzkiej natury, brudne tajemnice zwyczajnych ludzi i lekkomyślne wybory oraz obnaża zło, podłość i zawiść. Wywołuje silne emocje, a jednocześnie każda z tych historii odwołuję się do pewnych cech lub zachowań, które można zaobserwować w społeczeństwie. 
Mi czytało się przyjemnie, ale przyznam się szczerze, że spodziewałam się czegoś więcej i czegoś mocniejszego. Ale i tak Darda swoim tekstem pobudził wyobraźnię i zmusił do analizy działań bohaterów. I z czystym sumieniem polecam tą pozycję.

Sidła Strachu - Ewa Ostrowska
"Sztuka obłudy przydaje się bardzo w życiu i szybko jej się pan nauczy, bo nie należy do najtrudniejszych. O wiele trudniej jest myśleć i mówić prawdę."
Sidła Strachu - Ewa Ostrowska
"Piękna kobieta nie może być samotna. Po prostu mężczyźni na to nie pozwalają."
Sidła Strachu - Ewa Ostrowska
"Czasem nie należy zbyt dużo wyrażać, bo to staje się zobowiązaniem na przyszłość, w taki sposób powstają długi. Słowa są gładkie, ale i dwuznaczne."

Sidła strachu

Sidła Strachu - Ewa Ostrowska

Akcja książki Ewy Ostrowskiej została umieszczona w czasach PRL-u. 
Maria Jagodzińska jest dobrą i oddaną żoną. Dla męża zrobi wszystko, nawet ukrywa swoją chorobę serca. Natomiast jej mąż od wielu lat nie wychodzi z domu, unika ludzi i cały czas siedzi przed telewizorem. Swoją małżonkę traktuję oschle i jak swoją służącą. Pewnego dnia dochodzi do tragicznego wypadku. Maria wypada przez okno z własnego mieszkania z trzeciego piętra. 
Śledztwo prowadzi młody prokurator Andrzej Dolecki, który zastanawia się nad przebiegiem zdarzenia. Chce mieć pewność, że to samobójstwo.
Całkiem dobry i wciągający kryminał. Fakt, że przewidywalny od pierwszych stron. Wiadomo kto zabił, ale nie wiadomo dlaczego. Lekkie pióro pisarki sprawia, że dajemy się ponieść w rozwiązywaniu zagadki. Polecam na zimowy wieczór.

Teraz czytam

Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Pogańskie noce
Eres A. Holden
Piękna Katastrofa
Jamie McGuire
Truce
Lena Sigh
Przeczytane:: 9/250 stron
Córka Szklarki
Agnieszka Grzelak
Kruk
Joel Rose
Herbata szczęścia
Agnieszka Grzelak
Podmorskie więzienie
Duncan Falconer
Mrok kwiatów
Penny Blubaugh
Ostatni dobry człowiek
A.J. Kazinski