PijanaPoMalinach

"DOM BEZ KSIĄŻEK JEST JAK PLAŻA BEZ SŁOŃCA"

Kot Filemon i kopciuszek

Kot Filemon i Kopciuszek. Nowe przygody - Sławomir Grabowski, Marek Nejman

Niezapomniane opowieści o niesfornym kocie Filemonie i dostojnym Bonifacym z mojego dzieciństwa w nowej odsłonie. 

Książka bogata w śmieszne sytuacje, ale i pouczające. Uczy dzieci szacunku do innych ludzi oraz wszelkich żywych stworzeń. 

Ilustrację są przepiękne, a czcionka wyrazista. Może ją samą czytać dziecko. 

Naprawdę polecam!!!!

Jaś i zaczarowany przyjaciel

Jaś i zaczarowany przyjaciel - Irena Landau

Fajna książeczka dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Duża czcionka i ładne wyraziste obrazki. 

Opowiada o kilkuletnim chłopcu Jasiu z czarnymi loczkami na głowie. Z tego powodu jest pośmiewiskiem w klasie. Jasiek bardzo to przeżywa  i by sobie poradzić ze złymi odczuciami wymyśla sobie zaczarowanego przyjaciela - Kumpelka. 

Ogólnie polecam :D

PODSUMOWANIE CZERWCA 2017

W czerwcu udało mi się przeczytać następujące pozycje:
34. "Pod jednym niebem" S.Talty, J.Kim 
35. "Etiopia. Ale czat!" Martyna Wojciechowska 
36. "Zanim zapomnę" Iwona Wilmowska 
37. "Blondynka Tao. Rajd samochodowy przez dżunglę w Malezji" Beata Pawlikowska 
38. "Czarownica w wielkim mieście" Agnieszka Urbańska 
39. "Księżniczka z innej bajki" Agnieszka Urbańska 
40. "Dziewczyny od Andersa" Agnieszka Lewandowska-Kąkol

Łącznie 7 pozycji co daje 1924 stron w tym miesiącu. 
Od początku roku pochłonęłam 10 864 stron. :D

 

 

Dziewczyny od Andersa

Dziewczyny od Andersa - Agnieszka Lewandowska - Kąkol

Armii Andersa towarzyszyły niesamowite kobiety. Oderwane od swojego dotychczasowego życia przez musiały zacząć walczyć i radzić sobie w wojennych oraz ekstremalnych warunkach. 
Agnieszka Lewandowska-Kąkol opisuje życie dziewczyn, ich miłości, przyjaźnie i codzienne kłopoty. Jak wiele poświęciły, żeby móc walczyć - rezygnowały ze studiów, pozostawiały rodziny, a także nawet udawały mężczyzn by dostać się do wojska. Pewne jest jedno, że swoją odwagą nie ustępowały mężczyznom. W trudnych frontowych warunkach zwykłe dziewczyny stawały się Amazonkami. 
W książce ukazane są losy 19 kobiet, które walczyły w Armii Andersa. Autorka na kartach stara się uchronić pamięć o "PESTKACH" (od Pomocniczej Służby Kobiecej) przed zapomnieniem. Niektóre z nich jeszcze żyją. Po wojnie los rozrzucił je po różnych zakątkach świata - Afryka, Szkocja, Australia, Kanada czy też Podkarpacie. 
Uważam, że książka jest warta naszej uwagi. Z czystym sumieniem polecam !!!!!

Księżniczka z innej bajki

Ksiezniczka z innej bajki - Agnieszka Urbańska

Książeczka opowiada o księżniczce Lilce, ale nietypowej księżniczce, gdyż lubi robić to co nie wypada księżniczkom. Lubi wchodzić na drzewa, pełzać po łące i przygarnia wszelkie stworzenia - psa Kosmitę, zaskrońca Kiwaczka, myszkę Ptyśkę czy wróbla Mistrza. Zamiast strojnych sukien woli dresy, najlepiej w kolorze granatowym. Lilka to przykład na to, że księżniczka może być zwykłą dziewczynką.
Duża i prosta czcionka zachęca dzieciaki do czytania. Piękne i bajkowe ilustracje są ozdobą opowieści. Czyta się ją szybko i przyjemnie.
Polecam małym księżniczkom...będą zachwycone!

Czarownica w wielkim mieście

Czarownica w wielkim mieście - Agnieszka Urbańska

Historia opowiada o młodej czarownicy Toli. Dziewczyna jest rozczarowana wsią i traci zapał do czarowania. Nikt nie potrzebował tu jej pomocy. Wyprowadza się więc do miasta, gdzie odnajduję się pośród wieżowców. I zaczyna pomagać ludziom bez używania czarodziejskiej różdżki. Wystarczy wysłuchanie kogoś i dobre słowo.
Książeczka jest dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z czytaniem. Pomagają w tym duże litery i wyraźna czcionka oraz piękne bajkowe ilustracje.

Blondynka Tao. Rajd samochodami przez dżunglę w Malezji

Blondynka Tao. Rajd samochodowy przez dżunglę w Malezji - Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska zabiera nas w podróż do malezyjskiej dżungli, gdzie uczestniczy jako obserwator w rajdzie off-road Rainforest Challenge. Podróżniczka opowiada o swoich towarzyszach oraz dobrach i niebezpieczeństwach dżungli...a tych nie mało.
Książka zawiera wiedzę na temat zachowań mieszkańców lasów deszczowych, ich kuchnię i kulturę. Można ja pochłonąć w jeden wieczór, gdyż styl jest lekki, historię są przyjemne a rysunki zabawne. No i znakomite fotografie.
Polecam. Ja natomiast nie raz jeszcze sięgnę po jej książki.

PODSUMOWANIE MAJA 2017

 W maju udało mi się przeczytać następujące pozycje:

30. "Cierpkość wiśni" Izabela Sowa

31. "Herbatniki z jagodami" Izabela Sowa

32. ''Pokusa czarni" Carter Wilson

33. "Mleko i miód" Rupi Kaur

Łącznie tylko 4 pozycje co daje 1174 stron w tym miesiącu.

Od początku roku pochłonęłam 8940 stron. :)

 

 

Zanim zapomnę

Zanim zapomnę  - Iwona Wilmowska

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Iwony Wilmowskiej. Książkę zaczęłam wczoraj a skończyłam dzisiaj.
Główna bohaterka przez przypadek staję się świadkiem morderstwa koleżanki z pracy - Lidki. Agata prowadzona ciekawością zaczyna prowadzić własne śledztwo. Dosyć szybko odkrywa kolejne wątki, które zaczynają do siebie pasować. Okazuję się, że to nie jest przypadkowa śmierć tylko przemyślana skrupulatnie zbrodnia. W dociekaniu prawdy pomaga jej chłopak Kermit, który jest bardzo dobrym informatykiem.
Motywem przewodnim jest oczywiście tajemnica. Bardziej jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Książka jest napisana w sposób humorystyczny i nie raz wywołała u mnie uśmiech na twarzy. Czyta się płynnie i dosyć szybko. Można się przy niej pośmiać i miło zrelaksować. Polecam tę pozycję na wolne popołudnie.

Etiopia. Ale czat! - Martyna Wojciechowska
"Jaka potrawa jest najsmaczniejsza? Ta, którą się je o głodzie."
Etiopia. Ale czat! - Martyna Wojciechowska
"Przy stworzeniu świata Bóg dał Europejczykom zegar a Afrykańczykom czas. "

Etiopia. Ale czat!

Etiopia. Ale czat! - Martyna Wojciechowska

Książkę znalazłam w bibliotece i wypożyczyłam. Akurat szukałam czegoś o egzotycznych krajach i podróżach. A jej książki bardzo lubię.
Razem z Martyną wybieramy się do Etiopii. Poznajemy regionalną kuchnię, podglądamy życie dzikich plemion i zaglądamy do świątyń Lalibelii. Jest tu bardzo dokładny opis miejsc oraz rys historyczny i społeczny kraju. Afryka to piękne krajobrazy, świątynie, ale także głód i bieda.
Lektura zajęła mi dwa wieczory. Bardzo lekko i przyjemnie się czytało. Ciekawie napisana, wiele przydatnych rad, cudne zdjęcia i dobre ujęcia kraju. Fascynująca. Polecam gorąco!

Pod jednym niebem - Stephan Talty Joseph Kim
"Można tęsknić nawet za więzieniem, o ile znajdują się w nim ludzie i miejsca, które się kocha."
Pod jednym niebem - Stephan Talty Joseph Kim
"Nawet jeśli twojemu ciału udało się przetrwać, pewnego dnia dowiadywałeś się, że twoja dusza została naznaczona w sposób, którego wcześniej nawet się nie domyślałeś. Tak było z wieloma ludźmi, których poznałem w tamtych czasach. Tak było i ze mną. "
Pod jednym niebem - Stephan Talty Joseph Kim
"Głód w Korei Północnej odebrał życie setkom tysięcy ludzi. Mogiły niektórych wciąż widać na niskich pagórkach Hoeryŏngiem. Ale głód dokonał także ukrytych szkód. Niszczył więzi rodzinne, jakby zanurzono je w kwasie solnym (moja rodzina była, niestety, dobrym przykładem); doprowadzał do zerwania głębokich, szczerych przyjaźni z powodu tak drobnego jak ciasto z kaszy kukurydzianej."

Pod jednym niebem

Pod jednym niebem - Stephan Talty Joseph Kim

..."Głód w Korei Północnej odebrał życie setkom tysięcy ludzi. Mogiły niektórych wciąż widać na niskich pagórkach Hoeryŏngiem. Ale głód dokonał także ukrytych szkód. Niszczył więzi rodzinne, jakby zanurzono je w kwasie solnym (moja rodzina była, niestety, dobrym przykładem); doprowadzał do zerwania głębokich, szczerych przyjaźni z powodu tak drobnego jak ciasto z kaszy kukurydzianej"...

Tytułowy "Maczek"urodził się w kraju, gdzie dzieci zamiast normalnej nauki są uczeni dyscypliny wojskowej. Kiedy na zachodzie dzieci marzyły by zostać aktorem czy też piosenkarzem koreańskie dzieci pragną być szpiegiem albo żołnierzem, by bronić kraju przed nieprzyjacielem.
"Pod jednym niebem" skupia się przede wszystkim na klęsce głodu, która wybuchła w połowie 90 lat XX wieku w Korei Północnej. Były przerwy w dostawie prądu, a jedzenie które do tej pory spożywali było nie do zdobycia. Z powodu głodu byli w stanie zjeść wszystko - szczury, psy, żaby, ślimaki i różne chwasty. Z powody wygłodzenia i chorób zmarła mu babcia i ojciec. Nie zna losu swojej starszej siostry, która została sprzedana przez własną matkę jakiemuś mężczyźnie w Chinach.
Kiedy skończył 13 lat wylądował na ulicy jako bezdomny. Zaczął kraść by jakoś przeżyć. W końcu postanawia uciec do Chin i udaję się mu bez niczyjej pomocy. Niestety po dotarciu na drugą stronę rzeki doznaję zawodu, ponieważ Chińczycy nie są skorzy do pomocy uciekinierom z Korei. Po pewnym czasie trafia pod opiekę organizacji chrześcijańskiej i leci do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczyna nowe życie.
Historia Josepha Kima jest wstrząsająca oraz pełna bólu. Opisuję swoje dzieje na tle przemian politycznych. Wspaniała książka. Polecam gorąco wszystkim. Mimo bolesnych sytuacji i ekstremalnych napisana jest prosto i spokojnym stylem. To jedna z takich opowieści, których nie da się zapomnieć. Naprawdę warto przeczytać.

Teraz czytam

Sekretne życie drzew
Peter Wohlleben, Ewa Kochanowska
Przeczytane:: 87/256 stron
Jolanta
Sylwia Chutnik
Przeczytane:: 7/288 stron
Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Pogańskie noce
Eres A. Holden
Piękna Katastrofa
Jamie McGuire
Truce
Lena Sigh
Przeczytane:: 9/250 stron
Córka Szklarki
Agnieszka Grzelak
Kruk
Joel Rose
Herbata szczęścia
Agnieszka Grzelak
Podmorskie więzienie
Duncan Falconer