PijanaPoMalinach

"DOM BEZ KSIĄŻEK JEST JAK PLAŻA BEZ SŁOŃCA"

Nocny ogrodnik

Nocny ogrodnik - George Pelecanos

"Nocny ogrodnik" to kryminał amerykańskiego pisarza Geroge'a Pelecanosa. Akcja powieści rozpoczyna się w 1985 roku, kiedy zostaje znalezione ciało nastolatki. Jest ona kolejną ofiarą seryjnego mordercy zwanego "palindromicznym". Celem ów psychopaty są młodzi ludzie o imionach czytanych tak samo wspak jak i normalnie: Eve, Asa, Otto. Dwaj młodzi policjanci - Ramone i Holiday towarzyszą detektywowi Cookowi w oględzinach na miejscu zbrodni. Niestety nie udaję się w tamtym czasie Cookowi znaleźć mordercy. Na szczęście Eve Była ostatnią jego ofiarą.
Po dwudziestu latach morderca powraca i Holiday jest pierwszym, który znajduję zwłoki młodzieńca. Niestety nie jest już w czynnej służbie, prowadzi swój interes i żyję chwilą. Natomiast Romone pracuje w wydziale zabójstw i to on będzie tę sprawę prowadził. 
Na pierwszym planie książki zamiast wątku kryminalnego jest nudne i szare życie, rozważanie życiowych klęsk. Policjanci nie potrafią sobie ułożyć życia,piją i są nieszczęśliwi. Jest także problem dzieci kolorowych, które są prześladowane i szykanowane. 
Dla mnie jest to dosyć słaby kryminał. Raczej bardziej powieść obyczajowa. Na początku powieść jest nudna, potem niby coś się dzieje...ale ogólnie nie powala.

Opowiem ci mroczną historię. Zbiór opowiadań grozy - Stefan Darda
"Gdy idziecie ulicą, spójrzcie w twarz starca, niedołężnie zmierzającego w przeciwnym kierunku. Spójrzcie w jego oczy, a w wielu wypadkach wyczytacie w nich tak mroczne historie, że trudno będzie wam zasnąć wieczorem. ~ Adolf Krawczyk."

Opowiem ci mroczną historię

Opowiem ci mroczną historię. Zbiór opowiadań grozy - Stefan Darda

Stefan Darda to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy grozy i mój ulubiony. Zyskał rozgłos za sprawą powieści "Dom na Wyrębach" oraz cyklu "Czarny Wygon".
"Opowiem ci mroczną historię" na początku nie zachwyca, ale jak czytamy dalej jest coraz lepiej. Opowiadania raczej nikogo nie przestraszą, ale mogą wprowadzić w przygnębienie i paskudny nastrój. 
Pisarz przez owe utwory ukazuje nam ciemne strony ludzkiej natury, brudne tajemnice zwyczajnych ludzi i lekkomyślne wybory oraz obnaża zło, podłość i zawiść. Wywołuje silne emocje, a jednocześnie każda z tych historii odwołuję się do pewnych cech lub zachowań, które można zaobserwować w społeczeństwie. 
Mi czytało się przyjemnie, ale przyznam się szczerze, że spodziewałam się czegoś więcej i czegoś mocniejszego. Ale i tak Darda swoim tekstem pobudził wyobraźnię i zmusił do analizy działań bohaterów. I z czystym sumieniem polecam tą pozycję.

Sidła Strachu - Ewa Ostrowska
"Sztuka obłudy przydaje się bardzo w życiu i szybko jej się pan nauczy, bo nie należy do najtrudniejszych. O wiele trudniej jest myśleć i mówić prawdę."
Sidła Strachu - Ewa Ostrowska
"Piękna kobieta nie może być samotna. Po prostu mężczyźni na to nie pozwalają."
Sidła Strachu - Ewa Ostrowska
"Czasem nie należy zbyt dużo wyrażać, bo to staje się zobowiązaniem na przyszłość, w taki sposób powstają długi. Słowa są gładkie, ale i dwuznaczne."

Sidła strachu

Sidła Strachu - Ewa Ostrowska

Akcja książki Ewy Ostrowskiej została umieszczona w czasach PRL-u. 
Maria Jagodzińska jest dobrą i oddaną żoną. Dla męża zrobi wszystko, nawet ukrywa swoją chorobę serca. Natomiast jej mąż od wielu lat nie wychodzi z domu, unika ludzi i cały czas siedzi przed telewizorem. Swoją małżonkę traktuję oschle i jak swoją służącą. Pewnego dnia dochodzi do tragicznego wypadku. Maria wypada przez okno z własnego mieszkania z trzeciego piętra. 
Śledztwo prowadzi młody prokurator Andrzej Dolecki, który zastanawia się nad przebiegiem zdarzenia. Chce mieć pewność, że to samobójstwo.
Całkiem dobry i wciągający kryminał. Fakt, że przewidywalny od pierwszych stron. Wiadomo kto zabił, ale nie wiadomo dlaczego. Lekkie pióro pisarki sprawia, że dajemy się ponieść w rozwiązywaniu zagadki. Polecam na zimowy wieczór.

Córki smoka - William Andrews
"Nigdy nie zakładaj, że wiesz, jak cierpieli inni."
Córki smoka - William Andrews
"Musisz posiąść odwagę tego nasiona, Anno.Inaczej pozostaniesz pod ziemią,zgnijesz i umrzesz.Nieistotne,jak bardzo jesteś bystra i ładna i ile masz pieniędzy bądź przyjaciół.Jeśli nie będziesz odważna ,nie zakwitniesz ,tak jak jest ci to pisane."

Córki Smoka

Córki smoka - William Andrews

"Córki smoka" to niezwykła książka. To obraz kobiet wziętych do niewoli podczas II wojny światowej. Jest gorzka, trudna i przerażająca. Ale warto po nią sięgnąć, by poznać fakty historyczne. 
Po śmierci adopcyjnej amerykańskiej matki Anna chce poznać swoją biologiczną matkę. W tym celu udaję się do Korei wraz z przybranym ojcem. W ośrodku adopcyjnym dowiaduję się, że jej prawdziwa matka zmarła przy jej porodzie, a ojciec jest nieznany. Zrozpaczona wychodzi i pod ośrodkiem podchodzi do niej staruszka, wręcza jej grzebień z dwugłowym smokiem, adres i prosi by do niej przyszła, wtedy pozna historię o swoim pochodzeniu. 
Nasza bohaterka trafia do mieszkania niezbyt zamożnej, ale eleganckiej kobiety - Hang Je-hee, która twierdzi, że jest jej babcią. Staruszka opowiada jej o pochodzeniu grzebienia i wydarzeniach zaczynających się od japońskiej okupacji Korei i Chin podczas II wojny, kiedy to tysiące kobiet koreańskich zostało niewolnicami japońskich żołnierzy. Były bite, gwałcone, torturowane i mordowane. Jedną z nich była babcia Anny. 
Ta fikcyjna powieść ukrywa w sobie druzgocące i szokujące fakty z historii Korei. Pokazuje nam z jakim piętnem musiały żyć te kobiety zmuszane do prostytucji pod rządami Cesarstwa Japońskiego. Wstyd, hańba i cierpienia jakim były poddawane nigdy nie zostało zadośćuczynione. 
To wyjątkowa książka, która wstrząśnie czytelnikiem i zapadnie na długo w pamięci. Polecam całym sercem.

Dziękuję bardzo za udostępnienie egzemplarza do recenzji Wydawnictwu NieZwykłe.

Córka samuraja - Lesley Downer
"Mądra kobieta nigdy nie dopuszcza, żeby mężczyzna zorientował się w jej mądrości."

Córka samuraja

Córka samuraja - Lesley Downer

"Córka samuraja" jest drugą książką tej autorki, którą przeczytałam. Akcja toczy się w dziewiętnastowiecznej Japonii. Autorka przedstawia czytelnikom Japonię w jednym z najważniejszych momentów w jej dziejach: na zlikwidowaniu różnic cywilizacyjnych między nią a państwami zachodnimi. 
To także opowieść o córce szanowanego samuraja, a także miłości jej do chłopaka z wrogiego klanu. 
Opowieść pisana jest barwnym językiem. Kraj Kwitnącej Wiśni jest przedstawiony bardzo rzeczywiście. 
Pozycja to przede wszystkim powieść historyczna. Wątek miłosny prowadzony jest naturalnie, bez wymuszenia i współdziała z pozostałymi tematami poruszanymi w książce. 
to piękna książka o burzliwych czasach, o zakazanej miłości, oddaniu, poświęceniu i honorze. Naprawdę polecam!!!

Trzepot skrzydeł - Katarzyna Grochola
"Właściwie, to dobre słowo. Taka przykrywka do wszystkiego, czego nie chcemy powiedzieć. Właściwie dobrze, to znaczy, nie, nie dobrze, ale prawie źle, ale po co ci o tym mówić. Właściwie zdrowa, to znaczy chora, może była chora, może jeszcze nie doszła do siebie, więc właściwie zdrowa, ale nie twoja sprawa. Właściwie myślałam, żeby do ciebie zadzwonić, to znaczy, nie, nie chciałam dzwonić, ale nie wiem, co powiedzieć, więc słowo właściwie i tak da ci do zrozumienia, że nie dzwoń ty również. Właściwie mam czas - i tylko głos się zawiesza na tym słowie właściwie. Jakby to słowo miało swój specjalny akcent, niepolski, lekko przeciągły, śpiewny, następujący po sylabie wła... oddzielony pauzą od reszty. Właściwie - to znaczy prawie kłamstwo. Właściwie nic mi nie jest. To znaczy jest mi wszystko."
Trzepot skrzydeł - Katarzyna Grochola
"Nie czujemy się kochani, dopóki choć jedna osoba na ziemi nie pozna nas dogłębnie. Takimi, jakimi jesteśmy naprawdę a nie takimi jakimi chcielibyśmy być."

Trzepot skrzydeł

Trzepot skrzydeł - Katarzyna Grochola

Książka ma charakter listu, a może raczej spowiedzi. Młoda kobieta opisuje swoją prywatną historię, która ma jej pomóc zamknąć bolesne przeżycia oraz podsumować toksyczny związek małżeński. Nikt z bliskich i przyjaciół nie widział jej cierpienia, gdyż skutecznie go ukrywała. 
Katarzyna Grochola pisze o miłości, która przeradza się w przemoc. W końcu nadchodzi taki moment, że bohaterka ma dość i zaczyna walczyć o siebie. I płaci za to ogromną cenę...ale jest wolna od niszczącej ją miłości.
"Trzepot skrzydeł" sprawiał, że moje serce się buntowało. Czytając czułam ten ból Hanki jak swój własny. Teraz rozumiem dlaczego ofiary przemocy domowej nie odchodzą tak łatwo od swoich oprawców. 
Pozycję polecam każdej kobiecie. Jest szczera i poruszająca. Wzruszająca do łez i skłaniająca do refleksji. Jest inna niż wszystkie. Zachęcam do przeczytania.

Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia

Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia - Piotr Tomza, Dominik Szczepański

Akcja książki rozpoczyna się równocześnie z dwóch stron szczytu Nanga Parbat. Od południowej, gdzie działa zespół Marka Klonowskiego i północno-zachodniej, gdzie jest reszta zespołów. Każdej z nich towarzyszył polski reporter, który na bieżąco opisywał sytuacje jakie mają miejsce w bazie. Dzięki Piotrowi Klonowskiemu poznajemy zespół Klonowskiego. 

Świetnie napisana książka dla wszystkich osób kochających góry. Chociaż nie mam porównania, bo jest to moja pierwsza pozycja o takiej tematyce. Ale oprócz alpinizmu jest to też książka o sile ludzkich pragnień i o tym jak często przeradzają się one w coś, o czym pragnący nie myślał...Ciekawa, aczkolwiek dziwnie się czyta o Tomku Mackiewiczu, bo wiadomo jak się to skończy. Przykre. Bardziej interesująco napisana strona Diamir niż Rupal. 

W kontekście ostatnich tragicznych wydarzeń lektura obowiązkowa dla każdego fana himalaizmu i gór w ogóle. Polecam!!!

Teraz czytam

Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Pogańskie noce
Eres A. Holden
Piękna Katastrofa
Jamie McGuire
Truce
Lena Sigh
Przeczytane:: 9/250 stron
Córka Szklarki
Agnieszka Grzelak
Kruk
Joel Rose
Herbata szczęścia
Agnieszka Grzelak
Podmorskie więzienie
Duncan Falconer
Mrok kwiatów
Penny Blubaugh
Ostatni dobry człowiek
A.J. Kazinski